Įrašas, o kartu ir pasakojimas apie pirmus tris Ralio savaitės metus.
Prieš trejetą metų, Facebook platformoje atsirado pirmasis Ralio Savaitės bei Rally Week įrašas. Jis buvo trumputis, apie Airijoje vykusį Galway International Rally ir Craig Breen kelionės atgal į WRC pradžią. Įdomiausia tai, kad pradinis tekstas buvo parašytas anglų kalba ir tik vėliau išverstas į lietuvių. Tai turbūt kartu parodo tuometinį šio projekto fokusą. Bet šiai dienai kryptis gerokai pasikeitusi. Nuo pačio pirmo įrašo iki vėliausio Ralio savaitė beveik perėjo per tris etapus.
Pirmas etapas: 2019 Vasaris – 2020 vasara.
Taigi Ralio savaitė bei angliška jos versija – Rally Week gimė 2019 Vasarį. Tuo metu aš buvau stiprokai atitrūkęs nuo lietuviško ralio reikalų, todėl natūraliai mano kryptis buvo rašyti apie įvairias įdomesnes varžybas užsienyje. Apie tai rašyti pradėjau, nes tokio pobūdžio tekstų man trūko. Tad kaip neretai nutinka – jei kažko nėra rinkoje, pradedi tai daryti pats. Taip gimė pirmieji tekstai apie Galway, WRC Švediją, Fafe ralį, Suomiją ir t.t. Tai man asmeniškai buvo labai įdomu, nes rasdavau labai įdomių priėjimo taškų ar kampų prie kurio nors ralio. Pvz. Toledo ralio istorija apie WRC dalyvavusį argentinietį, kuris persirgęs vėžį grįžo į ralio automobilį ir laimėjo. Tuo metu man to pilnai užteko ir aš rašiau apie Pasaulyje vykstančias varžybas, nors nuo 2018 metų žiemos nebuvau nė viename ralyje. 2019 metai taip pat buvo sausi šiuo atžvilgiu. Lietuvą savotiškai ignoravau, nes jaučiausi per daug atitolęs ir per mažai žinantis. Neslėpsiu, tam tikra prasme ir bijojau rašyti apie lietuviškus reikalus nes neįsivaizdavau kokia bus reakcija. Ypač jei kažkur suklysiu. Tiesa, 2019 metais buvo pasirodęs vienas įrašas su lietuvišku prieskoniu – apie Samsonas Rally Rokiškis. Bet pats tekstas buvo apie jame dalyvavusi Tonny Gardemeister. Kitos dvi išimtys – Deivido Jociaus startas 2020 Monte Carlo ralyje bei įrašas apie Pasaulinio lygio lietuvį šturmaną Dyterį Manfredą Gocentą. Bet tai buvo viskas. Visa kita apie kažką kažkur plačiame Pasaulyje. Angliška Rally Week versija buvo mano pagrindinis plėtros tikslas. Lietuviška versija tik atkartojo angliškąją. Tuo metu mane tai pilnai tenkino.
Antras etapas: 2020 Vasara – 2021 pradžia.
Viskas pradėjo keistis po to kai po nemenkos pertraukos pagaliau nuvykau į 2020 Lietuvos ralio čempionato pirmąjį etapą Žemaitijoje. Pirmą kartą pradėjau rimčiau fotografuoti su senu kaip žemė fotoaparatu, kuris netgi nebuvo mano. Tai darau iki šiol. Grįžimas į realius ralio greičio ruožus gerokai pakeitė tai, kaip aš žiūrėjau į savo veiklą Ralio savaitėje. Tad iškart po Žemaitijos atsirado interviu su ten dalyvavusiu Krzystof Bubik. Vėliau sekė savanorystė Rokiškio ralyje ir atsinaujinę santykiai su kitu lenku – Adrian Sadowski. Ir toliau Ralio savaitėje pasirodydavo įrašai apie Pasaulyje vykstančius reikalus, bet tie įrašai jau buvo gerokai atskiesti lietuvišku turiniu, pavyzdžiui visiškai nuostabiu interviu su Deividu Gezevičiumi ar prisiminimai apie itin senus įvykius kaip Rolando Šaduikio mirtis. Mano patirtis Lietuvos ralio padangėje netikėtai prasiplėtė, kai artėjant 2020 metų rudeniui vėl pradėjo užsidarinėti tarpvalstybinės sienos. Susidariusi situacija padėjo didžiulį klaustuką dėl ekipažų iš Lenkijos dalyvavimo Elektrėnų ralyje. Tas pats Adrian Sadowski paprašė patarpininkauti tarp Lenkijos sportininkų, Elektrėnų ralio organizatorių bei Lietuvos oficialiųjų institucijų bei ministerijų. Galų gale viskas pavyko, o aš pats pirmą kartą per testus atsisėdau į ralio automobilį. Į paskutinį ralio etapą Zarasuose vykau jau su užduotimi pildyti Vlado Jurkevičiaus Facebook paskyrą. Kitaip tariant per tą pusmetį aš gerokai „ūgtelėjau” daugeliu prasmių. Pradėjau fotografuoti, kur kas daugiau rašyti apie tai kas vyksta mūsų šalyje bei bendrauti su ralio bendraminčiais. Pagrindinis dalykas buvo tas, kad suvokiau, jog potencialo Lietuvoje yra tiek, kad jį išpildyti reiktų dirbti pilnu etatu be atostogų. Supratau, jog noriu kuo labiau nušviesti, papasakoti ir kitaip išreikšti viską kas vyksta Lietuvos ralio padangėje, nes šio nuostabaus reikalo dalyviai yra to verti. Taip lietuviškoji Ralio savaitės versija tapo pagrindinė, o angliškoji tiesiog atkartojo tą kas pasirodydavo lietuviškoje.
Po tokio intensyvaus sezono, kai pirmą kartą gyvenime aplankiau visus Lietuvos ralio čempionato etapus, plius dvejus testus, atėjo laikas apmąstymams – kas toliau? Idėjų buvo daug, bet per rudenį ir žiemos pradžią išsikristalizavo toks kelias: tęsti veiklą su kassavaitiniais įrašais apie Pasaulį bei Lietuvą. Tuomet padaryti interviu su kiekvienu ekipažu, kuris dalyvaus užsienio varžybose. Ir galiausiai – kaupti informaciją 2021 metų ralio sezono knygai. Pagaminti vienokią ar kitokią knygą aš planavau jau seniai. Tiesiog reikėjo išlaukti akimirkos, kai būsiu pakankamai „užaugęs” tam. Plius puikų pavyzdį parodė airis Adam Hall, kuris turi labai panašų į maniškį tinklapį ir rašo apie airiškas ralio aktualijas. Šįmet jau išėjo trečioji jo knyga, kurioje sudėti per metus su airišku raliu nutikę įvykiai. Nusipirkęs tokią knygą ir pradėjęs bendrauti su Adamu, supratau, kad aš jau pasiruošęs ir pats kažką tokio padaryti.
Trečias etapas: 2021 – dabar
Pastarieji metai vėl buvo kitokie nei 2019 bei 2020. Galbūt jie nebuvo tokie jaudinantys kaip 2020, nes ši veikla nusistovėjo . Užtat gerokai padaugėjo bendravimo su ralio dalyviais, ypatingai tais kurie dalyvaudavo varžybose užsienyje. Aš juos pastoviai atakuodavau savo nesibaigiančiais klausimais. Tikiuosi Jūsų, Vladai, Martynai, Karoli labai neužknisau 🙂 Atsirado daug daugiau gylio. Taip gimė kiek kitokie įrašai nei įprastai, kurie leido į šią mylimą discipliną pažiūrėti kitaip. Pavyzdžiui turėjau puikią patirtį prisiminti senuosius Lietuvos ralio čempionato etapus kaip Visaginas, Saulė, Vilnius, Kauno Ruduo, Aplink Lietuvą, Aukštaitija. Tai buvo bendradarbiavimo su virtualaus ralio čempionato organizatoriumi Ignu Augustoniu rezultatas. Pavasarį dienos šviesą išvydo įrašas apie ribų siekimą ralio trasoje. Tai buvo vienas įdomiausių įrašų. Vėliau sekė žinsgnis į žiedines lenktynes ir interviu su Daliumi Steponavičium apie jo komandos dalyvavimą Misano trasoje bei visoje GT2 Europen Serijoje. Metų gale sekė dar keli įdomesni interviu su Adrian Sadowski bei ProRacing komandos vadovu Eligijumi Tutinu. Beje Ralio savaitėje atsirado ne tik mano rašyti tekstai. e-LARČ organizatorius Ignas Augustonis pradėjo dalintis savo įžvalgomis apie 2021 metų sezono finalą, lietuviškų automobilių prekybmetį bei Winter Rally Cup Ignalina.
Tam, kad šis etapas užsibaigtų – reikia, kad įvyktų dar vienas dalykas. Mano bei Jūsų rankose atsidurtų 2021 metų Lietuvos ralio sezono knyga. Dėl begalės palankių ir nelabai aplinkybių galutinis sprendimas ją gaminti atsirado tik 2021 rudenį, nors informacija buvo rinkta visus metus. Tiek dėl šios, tiek dėl kitų priežasčių planas išleisti knygą gerokai nusivėlino. Bet procesas nesustojęs, šiuo metu vyksta teksto redagavimas bei knygos maketavimas, tad poros mėnesių bėgyje ši idėja pagaliau turės materialinę formą. Turbūt kiek vėliau pradėsiu daugiau dalintis knygos gimimo procesu.
Kas toliau? Turbūt tęsis dabartinė veikla, t.y. kassavaitiniai įrašai apie Pasaulį ir lietuviškus , interviu su užsienyje dalyvaujančiais ekipažais bei kiti sunkiai prognozuojami įrašai. Minčių, idėjų ir norų yra labai daug, labai plačių, bet viską riboja laiko kiekis kurį galiu skirti šiai veiklai. O jis išties nėra didelis, o veiklos užtektų pilnam etatui. Todėl nuoširdžiai dėkoju I.Šileikaitei, A.Paliukėnui, T.Vasiliauskui, V.Jurkevičiui, Ž.Bagonui, M.Stundžiai, E.Karaliui ir J.Vičiūnui už tikėjimą bei prisidėjimą prie Ralio savaitės per Patreon platformą. Tą galite padaryti ir jūs, mieli skaitytojai. O jeigu turite įdėjų kurias galime įgyvendinti kartu – žinote kur mane rasti 🙂
Vilius Šaltenis
Puikiai, Viliau !!!
Ačiū, Joni 🙂