Dyteris Manfredas Gocentas

Mūsų tėvynėje yra gimę ir išaugę daugelis ralio meistrų. Jų pavardės spindėjo, spindi ir dar spindės knygose, žurnaluose, interneto portaluose ir gyvuose pokalbiuose. Patys daugiau ar mažiau jas žinot, tai aš nė nesiplėsiu. Bet yra viena lietuviška pavardė, kuri Pasaulio ralio bendruomenėje, o ypatingai Australijoje yra puikiai žinoma, o štai pas mus Lietuvoje – atvirkščiai.

Gūdžiais 1940 metais, Žemaičių Naujamiestyje gimė Dyteris Manfredas Gocentas, vėliau geriau žinomas kaip tiesiog Fred Gocentas. 1944 su tėvais išvyko į Vokietija, o iš ten kaip pabėgėliai nukeliavo į Australiją. Šiame žemyne ir prasidėjo kelionė klasikinio ralio aukštumų link. Nors ir be autosporto, Manfredas buvo užėmęs aukštus postus Australijos valstybinėse institucijose.

Greg Carr ir Fred Gocentas 1980 Southern Cross International Rally

Viskas prasidėjo kai Australijos lietuviui buvo 29 metai. Jau prieš pirmą startą studijavęs navigacijos meno ir pats sėdėjęs už vairo, Fred pora metų dalyvavo mėgėjiškuose raliuose, bet į save rimtesnį dėmesį atkreipė 1971 metais. Tą kartą Alpine ralyje, ekipažas nugalėjo nepaisant rimtos konkurencijos. Reikėjo palaukti dar keleta metų, kol lietuvio karjera stipriai šokteltų į priekį. Su neseniai šį Pasaulį palikusia Škotijos autosporto legenda Andrew Cowan, senu Mitsubishi gamyklinės komandos automobiliu ekipažas laimėjo tais laikais prestižinį ir vieną sunkiausių Pasaulyje Southern Cross ralį. Pastarasis driekėsi pietų Australijoje, kur per mažiau nei savaitę tekdavo įveikti per 2000 km greičio ruožų ir dar puse tiek pervažiavimų. Fred ir Andrew šį išbandymą pavyko laimėti du kartus – 1975 ir 1976 metais.

Greg Carr ir Fred Gocentas – Boreham 1978

Vėliau atsirado partnerystė su Australijos ralio legenda Greg Carr, kuri truko 11 metų. Per juos vyrai atstovavo Australijos Ford komandai, tris metus važiavo su Fiat Abarth 131, o su Alfa Romeo GTV6 buvo tituluoti Australijos čempionais. Nuo 1988 Fred ir Andrew Cowan keliai vėl susijungė. Pastarasis jau buvo tapęs Mitsubishi Ralliart komandos vadovu. Lietuvis Mitsubishi Galant VR4 automobilyje stenogramą skaitė Japonijos legendai Kenjiro Shinozuka. Nepaisant to, kad priklausė gamyklinei Mitsubishi komandai, šis japonas yra dar ir Dakaro legenda, net 22 kartus startavęs šiame maratone. Ne tik startavęs, bet ir nugalėjęs. Tai nutiko 1997 metais. Gocentui teko garbė ilgai sėdėti ir šalia dar vienos Australijos legendos – Ross Dunkerton. Taip pat Manfredo skaitymo yra klausęs dabar gerai žinomo Khalid Al-Qassimi brolis – Abdulah. Ekipažas dalyvavo įvairiuose artimųjų rytų raliuose. Beje lietuvio startai su Abdulah buvo paskutinieji karjeroje. 2008 metais Fred ir Abdulah dalyvavo Sirijos ralyje ir WRC Jordanijos etape. Šiame jie buvo greičiausi tarp N4 klasės dalyvių.

1975 SOUTHERN CROSS Rally – Cowan in Gocentas

Fred Gocentas per karjerą suvažiavo daugiau nei 120 įvairių ralių, tad čia tik maža dalis to, ką jam pavyko pasiekti. Išmaišęs visą rytų ir vakarų Aziją ralio automobilyje, keletą kartų lietuvis lankėsi Didžiojoje Britanijoje. Su Greg Carr ir Ford Escort automobiliu, jiedu WRC Lombard RAC ralyje užėmė 10 vietą. Deja Lietuvoje ši legenda nepasirodė. Priežasčių nežinau, bet rašoma, kad nuo 2000 metų, Fred atstovavo gimtinei. Daugelis Australijos šturmanų yra gavę pamokų iš lietuvio. 1970 pabaigoje – 1980 pradžioje netgi veikė Gocento įkurta šturmanų mokykla. Ir šiaip memuaruose kalbama, kad tai buvo labai smagus žmogus, kuris visada su visais dalindavosi savo žiniomis ir patirtimi. Ir tą darė iki pat savo mirties, 2013, kai jam buvo 72 metai.

Ross Dunkerton ir Fred Gocentas – Rally of New Zealand 1992

Pasakyk Ačiū ir tapk Ralio savaitės dalimi:

Fred Gocentas profilis EWRC duomenų bazėje

2007 metų įraše Fred kalba apie šiuos ir senus laikus:

Filmas apie 1980 Castrol International Rally, kuriame Greg Carr su Fred Gocent per plauką nugalėjo Suomijos legendą Ari Vatanen

Nuotrauka – State Library of Western Australia

3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x