Olympus Rally ’20

Olympus Rally 2020

Šiaurės Amerika toks geografiškai įvairus žemynas, kuriame gali surasti labai daug panašių vietų iš viso pasaulio. Ši savybė atsispindi ir ralyje. JAV ralio čempionatas turi pakankamai ralių, kurie stipriai primena WRC čempionatą. Žiemą WRC vyksta Švedijoje, JAV vyksta panašus Sno* Drift ralis. WRC Suomiją labai puikiai atkartoja Ojibwe Forest Rally keliai ir tie patys tūkstančiai ežerų aplink. O štai rudeninio Velso stilistika kuo puikiausiai atsispindi Olympus ralio metu.

Jungtinės Amerikos Valstijos
Ralio savaitė 46
Olympus Rally logo

Kalbant toliau apie WRC Velsą ir Olympus ralį, šie metai šiuos du dar labiau suvienodino. Įprastai Olympus ralis vykdavo pavasarį, o tai ne visada buvo panašu į rudeniškus Didžiosios Britanijos orus. Bet dėl pandeminių reikalų Olympus ralis nusikėlė į Lapkritį ir lietaus ten švelniai tariant tikrai netruko. Tiesą pasakius net britai ten nosį raukė nuo jo kiekio, o organizatoriams teko netgi du ruožus pašalinti iš ralio maršrutinės kortelės dėl lietaus ir… sniego. Žinoma oro sąlygos ne vienintelis panašumas. JAV šiaurės vakarų kamputyje vyksiančios varžybos primena Velsą dėl vingiuotų kelių itin miškingose vietovėse ir kirtavietėse, grunto ir pačio kelio profilio.

Olympus Rally Subaru Impreza WRX STi
JAV Velse arba Velsas JAV

Bet Olympus ralis turi dar vieną sąsają su WRC. Ir labai stiprią.

Tris metus Olympus ralis buvo atsiradęs Pasaulio ralio čempionato kalendoriuje 1986-1988. O atsirado jis iš giedro dangaus dėl tuometinių interesų kovų tarp FISA ir F-1 komandų bei Europos automobilistų klubų.

B.McKenna / L.Jordan - Škoda Fabia R5
B.McKenna / L.Jordan – Škoda Fabia R5

Iš tų trijų metų periodo įdomiausi buvo pirmieji – 1986. Olympus ralis buvo paskutinis etapas, kuriame startavo B grupės automobiliai, nes nuo 1997 B grupę pakeitė A grupės technika, dėl priežasčių, kurias Jūs patys puikiai žinote. Įdomus dalykas, kad iš pradžių niekas iš komandų nė neketino siųsti automobilių į JAV, bet čempionato situacija buvo itin neaiški, tad žemyną iš tuometinės WRC grietinėlės pasiekė J.Kankuneno Peugeot 205 ir M.Allen Lancia Delta S4. Po penkių su puse valandų kovos, pergalę išplėšė M.Allen ir Vašingtone tapo 1986 metų Pasaulio ralio čempionu. Deja, džiaugsmas truko tik 11 dienų, nes Paryžiuje čempiono titulą iš Marku atėmė ir perdavė Juha Kankunenui. Tai įvyko dėl San Remo ralio rezultatų panaikino, dėl ko turnyrinė lentelė gerokai pasikeitė. Visas 1986 metų sezonas vertas ilgo straipsnio, tad daugiau nesiplėsiu.

T.Pastrana / R.Smyth - Gelsomino - Subaru Impreza WRX STi
T.Pastrana / R.Smyth – Gelsomino – Subaru Impreza WRX STi

Po 1998 WRC į JAV nebegrįžo. Bet turbūt tai tik laiko klausimas. Po WRC Olympus ralio pavadinimas grįžo tik po 18 metų, nors Olimpijos apylinkėse JAV ralio čempionatas lankydavosi pastoviai. Tik pavadinimai skyrėsi, kol 2006 metais sugrįžo senasis.

D.Nelson / A.Dewwel - Subaru BRZ
D.Nelson / A.Dewwel – Subaru BRZ

O kas geresnio šiais laikais? JAV gali džiaugtis, kad jų pagrindinis čempionatas įvyko. Nors tai nebuvo lengva. Pažiūrėjus į kalendorių – 5 etapai buvo atšaukti ir penkiems pavyko išvysti dienos šviesą. Vienas iš jų – New York Forest Rally buvo suorganizuotas per 3 savaites. Šį sezoną Subaru USA komandai rimtą iššūkį metė Škoda Fabia R5 ir Ford Fiesta Proto. Ir pirmoji – vairuojama airio Barry McKenna, jau prieš Olympus ralį užsitikrino čempiono titulą. Airis laimėjo tris etapus, o kitus du pasidalino Subaru komandos atstovai – Travis Pastrana ir kanadietis Brandon Semenuk. Teisybės dėlei verta paminėti, kad B.McKenna viename ralyje važiavo su Ford Fiesta S2000 Turbo, kas buvo tuometinis WRC ekvivalentas. Šiaip tarp totalaus Subaru dominavimo JAV čempionate, po truputį pradeda lysti ir tarptautinių klasių automobiliai kaip kad R5. O tarp dviašių – itin įdomu matyti žvyru lekiančius Subaru BRZ ar Lexus IS250. Prie jų dar pridėkime antros kartos VW Golf, Toyota RAV4 ar Toyota Prius… Keistenybių mūsų akimis ten tikrai netrūksta.

J.Bestwick / M.Giuffre - Toyota Prius AWDe
J.Bestwick / M.Giuffre – Toyota Prius AWDe

Na, o praeitą savaitgalį B.Mckenna parodė, kas karalius šiais metais. Olympus ralis laimėtas beveik puse minutės persvara. Kitą vertus konkurencijos netruko ir kitais metais laukia tikrai įdomios kovos. B.Semenuk vis labiau pripranta prie Subaru ir greitėja su kiekvienu raliu. Tik klaidos šiame ralyje neleido pavyti airio. O T.Pastrana susidūrė su automobilio sandarumo problemomis, nes lakstant po nesibaigiančias balas matomumas automobilio salone dažnai stipriai suprastėdavo.

B.Semenuk / J.Hall - Subaru Impreza WRX STi
B.Semenuk / J.Hall – Subaru Impreza WRX STi

Šiaip, tikrai vertas dėmesio čempionatas. O jį be kita ko, kaip ir WRC kuo puikiausiai nušviečia Dirtfish komanda.

J.Coyne / N.Dobbs - Ford Fiesta R5
J.Coyne / N.Dobbs – Ford Fiesta R5

Pasakyk Ačiū ir tapk Ralio savaitės dalimi:

Patreon Ralio Savaitė
www.ewrc-results.com
Rezultatai

Nuotraukos – David Cosseboom

https://www.facebook.com/media/set?vanity=david.cosseboom&set=a.10224741647707209

Video iš Olympus Rally 2020
Finalinis B Grupės etapas JAV 1986
2019 įrašas iš JAV vykusio New England Forest Rally
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x